Korento on avannut uuden suljetun vertaistukiryhmän, joka löytyy Facebookista nimellä ”Korennon Radikaalileikatut”. Ryhmä on endometrioosin takia kohdun ja munasarjojen radikaalileikkauksen kokeneille. Ryhmä on vastaus jäsenistön ja vapaaehtoisten keskuudessa esille nousseeseen tarpeeseen.
Ryhmässä muita vertaisia on mahdollista kohdata helposti ja nopeasti. Facebookin verkkovertaisryhmissä vertaisten kohtaaminen on mahdollista silloinkin, kun kasvokkain tapaaminen ei ole mahdollista esimerkiksi oman kunnon tai välimatkan vuoksi. Facebookin ryhmät ovat suljettuja, eli niihin täytyy hakea erikseen ja keskustelun sisällön näkevät vain ryhmässä oleville. Uudesta ryhmästä löytyy keskusteluohjeet sekä ohjeita oman yksityisyyden suojaamiseen verkkokeskusteluihin osallistuessa.
Radikaalileikkauksen kokeneille on tarjottu aikaisemmin vertaistukea mm. etänä tapaavan vertaistukiryhmän muodossa, jota on ohjannut Korennon vapaaehtoinen. Uusi Facebook-ryhmä tarjoaa vertaistuen mahdollisuuden isommalle ryhmälle.
Erityisesti kohdun ja munasarjojen poistamiseen liittyvät keskustelunaiheet nousevat paljon esille Endometrioosi Suomi -vertaistukiryhmässä Facebookissa ja nämä aiheet ovat edelleen sellaisia, joita saa ryhmässä esille nostaa. Jos kaipaat kannustusta ja tukea esimerkiksi ennen leikkausta, on Endometrioosi Suomi -ryhmä siihen sopiva. Leikkauksen jälkeen voit halutessasi nyt myös liittyä uuteen vertaistukiryhmään radikaalileikkauksen kokeneille ja jatkaa keskustelua siellä.
Tervetuloa keskustelemaan! Ryhmään pääset liittymään tästä.
Verkkovertaistoiminnan säännöt: https://korento.fi/tukea/saannot/
Korennon verkkosivut: https://korento.fi/
Ohjeet Korennon jäseneksi liittymiseen: https://korento.fi/yhdistys/liity-jaseneksi/
Muut Korennon tukimuodot: https://korento.fi/tukea/