Ladataan Tapahtumat

Gynehäpeä kuuluu menneisyyteen -taidehuutokauppa

Huutokauppa somepostaukset

28.5.2024 @ 17:00 - 20:00

Kansainvälisenä kuukautispäivänä 28.5. Korento järjestää taidehuutokaupan: Gynehäpeä kuuluu menneisyyteen!

Korento ry juhlii 25-vuotisjuhlavuottaan, jonka teemana on vastuullinen kuukautispuhe. Juhlavuoden aikana haastamme tapoja, joilla gynekologiasta tai kuukautis-, seksuaali- ja lisääntymisterveydestä on puhuttu. Vastuullinen kuukautispuhe purkaa kuukautisiin liittyviä uskomuksia, tehden epätavalliset gynekologiset oireet näkyväksi. Sen tavoitteena on mm. se, että elämää rajoittavaa kipua ei normalisoida, eikä vulvaan tai kuukautisiin liity enää häpeää.

25 vuoden toimintamme aikana tietoisuus kuukautisten tavallisista ja epätavallisista oireista on lisääntynyt ja yhä useampi endometrioosin ja adenomyoosin kanssa eläneistä on saanut selityksen elämää hankaloittaville oireilleen. Epätavallisten kuukautisoireiden lisäksi olemme edistäneet kuukautiskierron häiriöihin, hormonitoimintaan ja vulvan terveyteen liittyviä teemoja, jonka ansiosta myös PCOS:n ja vulvodynian tunnettavuus on kasvanut. Paljon on kuitenkin vielä tehtävää ja siksi gynekologiaan liittyvän häpeän purkaminen on tulevien edistysaskeleiden kannalta välttämätöntä, sillä ilman suoraa puhetta naiserityiseen terveyteen liittyvät uskomukset jatkavat elämistään sukupolvelta toiselle, häpeää samalla toisintaen.

Paikka ja aika 

Huutokauppa järjestetään 28.5. klo 17-20 Studio Vimmassa!

Studio Vimma sijaitsee Tampereen Amurissa osoitteessa Sepänkatu 4-8, reilun kilometrin päässä keskustorilta. Julkisilla saavuttaessa paikalle pääsee lähes ovelle asti. Busseilla 9, 19 ja 82 saavut pysäkille nimeltä Savilinna, sekä ratikalla 3 pysäkille Särkänniemi.

Esteettömyystiedot:

  • Sisäänkäynnin ulkopuolella olevan kynnyksen korkeus on 4cm.
  • Ulko-oven leveys 88cm.
  • Sisälle tultaessa ulko-oven takana on porras. Porras laskeutuu alaspäin sisätiloihin ja sen korkeus on 13cm.
  • Sisäoven leveys on 90cm.
  • Tilassa on wc, jonka oven leveys 71cm.
  • Käsienpesualtaan ja wc-istuimen etäisyys toisistaan on n. 30cm.
  • Huutokaupan ohjelmassa on numero, jossa soi melko äänekäs musiikki. Välkkyviä valoja tapahtumassa ei ole.
  • Studio Vimmassa käy välillä koiravieraita, joten tila ei ole allergiavapaa.
  • Toivomme, että tapahtuman osallistujat välttävät voimakkaita hajusteita.

Teokset

Juhlavuoden kunniaksi järjestettävällä hyväntekeväisyyshuutokaupalla otetaan kantaa gynehäpeään. Kolme upeaa taiteilijaa on antanut meille myytäväksi teoksen, joka kertoo kuukautis- tai vulvahäpeästä tai sen purkamisesta tekijänsä näköisesti.

Juhlavuoden nostalgiahengen puitteissa myytävä kokoelma on menneisyyden innoittama. Dear Keki -kokoelma on nimetty menneiden vuosien ikonisen Suosikki-lehden palstan mukaan, joka toimi vuosituhannen alussa gynehäpeän keskeisenä foorumina.

Taidetta ostamalla tuet toimintaamme myös tulevaisuudessa, sillä myytyjen teosten voitot lahjoitetaan Korento ry:n tueksi. Tutustu mukaan lähteneisiin, upeisiin taiteilijoihin ja taideteoksiin täältä.

Ennakkotarjouksia otetaan vastaan 27.5. klo 23.59 asti oheisella lomakkeella (siirtyy flomembers-sivustolle).

Ohjelma

Tapahtuma alkaa klo 17 ja päättyy viimeistään klo 20. Tapahtumassa on huutokaupan lisäksi oheisohjelmaa, kuten kokemuspuheenvuoro sekä Drag King -ohjelmanumero!

#kuukautishuuto #korento25v

Tiedot

  • Päivämäärä: 28.5.2024
  • Aika:
    17:00 - 20:00