Tiedote: PCOS-viikkoa vietetään naisten yleisimmän hormonihäiriön kunniaksi
PCOS-viikkoa vietetään tänä vuonna 2.-8.9. Teemaviikko järjestetään jo kuudetta kertaa. Viikon aikana lisäämme jälleen tietoisuutta munasarjojen monirakkulaoireyhtymä PCOS:stä ja herätämme keskustelua oireyhtymän kokonaisvaltaisista vaikutuksista sen kanssa elävän terveyteen ja elämänlaatuun. Teemaviikolla jaetaan tietoa oireyhtymästä ja sen oireista, sekä jaetaan vertaistukea.
Tänä vuonna teemaviikon ohjelmaan kuuluu erityisesti webinaareja ja vertaistukea. Lääkäriluennoilla kuullaan PCOS:n oireista, hoidosta, elämänlaadusta ja mielenterveydestä. Lisäksi keskustelemme lapsettomuudesta Simpukka ry:n kanssa ja työssä palautumisesta Suomen kipu ry:n kanssa. Teemaviikko näkyy myös somessa. Jaamme tietoa jaettavilla materiaaleillamme. Lisäksi gynekologi ja synnytyslääkäri Kia Lampi vastaa Instagram-tilillään @vulvadr Korennon seuraajien lähettämiin kysymyksiin PCOS:stä. Lauantaina Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen kappaa Korennon Instagrmain PCOS:n kanssa elävänä ja vertaisena. Millariikka on yksi ensimmäisistä suomalaisista julkisuuden henkilöistä, joka puhuu avoimesti PCOS:stä ja sen vaikutuksista omassa elämässään. Instakaappausta voit seurata Korennon Instagram-tilillä @korentory. Tutustu monipuoliseen ohjelmaan täältä: PCOS-viikko - Korento ry
Tehdään yhdessä PCOS näkyväksi!
PCOS eli munasarjojen munarakkulaoireyhtymä on yleinen hormonihäiriö, jonka kanssa elää jopa 10–18 prosenttia syntymässä naiseksi määritellyistä. Oireyhtymän kehittymisen taustalla epäillään olevan todennäköisesti sekä perinnöllisiä että ympäristötekijöitä. PCOS:ään ei ole parantavaa hoitoa, mutta oireita voidaan helpottaa monin eri tavoin. PCOS:n oireita ovat mm. häiriöt kuukautiskierrossa, miestyyppinen liikakarvoitus ja akne. Yli puolet oireyhtymän kanssa elävistä on ylipainoisia ja oireyhtymään liittyy aineenvaihdunnallisia ongelmia. PCOS voi aiheuttaa myös lapsettomuutta.
PCOS:n kanssa eläminen merkitsee lisääntynyttä sairastavuutta sen kanssa elävälle. PCOS lisää riskiä sairastua mm. diabetekseen, verenpainetautiin, laskimotukoksiin, kilpirauhassairauksiin, masennukseen, ahdistushäiriöihin ja migreeniin. Myös syömishäiriöt ovat keskimääräistä yleisempiä PCOS:n kanssa elävillä. On tärkeää muistaa, että PCOS voi vaikuttaa monilla eri tavoilla kaikkiin elämän eri osa-alueisiin. PCOS:n kanssa elävillä on mm. useampia poissaoloja ja työkyvyttömyys on yleisempää.
PCOS-viikko on yksi Korennon järjestämistä teemaviikoista. Maaliskuussa vietämme Endometrioosiviikkoa ja marraskuussa Vulvodyniaviikkoa.
Korento antaa mielellään lisätietoja PCOS:sta ja sen vaikutuksista. Korennon jaettavat materiaalit löytyvät täältä: Kansio – Google Drive ja niitä saa hyödyntää.
Olga Haapa-aho, toiminnanjohtaja
olga.haapa-aho(a)korento.fi
050 372 4453
2.9.2024